Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka Wigilia taki cały rok, czyli świąteczne przesądy. W które z nich wierzycie?

Anna Pawelczyk
Kąpanie się w pieniądzach, łuska karpia w portfelu i pilnowanie, by w domu nie wybuchła kłótnia. Sprawdzamy, jakie przesądy świąteczne wciąż są obecne w polskich domach.

Jaka Wigilia taki cały rok - to jeden z najpopularniejszych przesądów świątecznych. W przeddzień Bożego Narodzenia nie wolno się kłócić ani smucić. Jeśli w Wigilię się skaleczymy lub zachorujemy, w nadchodzącym roku czekać nas będą problemy zdrowotne.

Jeśli zaś odchodzący rok nie rozpieszczał nas finansowo, w wigilijny poranek warto obmyć się wodą, w której wcześniej zatopiliśmy monety. Innym znanym przesądem dotyczącym pieniędzy jest oczywiście włożenie łuski karpia do portfela, co ma zapewnić dostatek przez cały rok.

Chociaż panny na wydaniu często pomagają przy świątecznych porządkach, tak nigdy nie powinny wymiatać śmieci w kierunku drzwi. To może odpędzić ich przeszłego adoratora. Jeśli dziewczyna chce wyjść szybko za mąż, powinna ucierać mak do wigilijnych potraw.

Gdy przygotowania Wigilii dobiegły końca, można zacząć odwiedzać bliskich. Pierwszym gościem, który przekroczy próg naszego domu powinien być mężczyzna - będzie to zwiastować szczęście. Gdy jednak jako pierwszą wpuścimy kobietę, szczególnie starszą, czekać nas będą same nieszczęścia i niepowodzenie.

Pocałunek pod jemiołą ożywia uczycie i godzi zwaśnione osoby. Taką jemiołę, zawieszoną nad stołem należy przechowywać cały rok.

Liczba potraw na wigilijnym stole powinna być nieparzysta, co przyniesie urodzaj w nadchodzącym roku. Dla odmiany, liczba biesiadników powinna być parzysta. Odejście w trakcie Wigilii od stołu zapowiada nieszczęście.

Bożego Narodzenia nie należy witać w stroju roboczym. Nie wolno też wówczas zajmować się pracą w gospodarstwie.

Funkcjonuje też przesąd dotyczący pogody w przyszłym roku. Jeśli Boże Narodzenie ciepłe, to wiosna będzie chłodna. Gdy 25 grudnia drzewa są pokryte szronem oznacza to dobry urodzaj zboża.

W Boże Narodzenie nie wolno szyć, może to sprowadzić demony, choroby a nawet śmierć na naszych najbliższych. Należy za to zapalić w kominku, na znak lepszego życia oraz świeczkę ku pamięci zmarłych.

Spędzając święta nie zapominajmy też o naszych zwierzęcych przyjaciołach. Co prawda, szansa na to, że w wigilijny wieczór do nas przemówią jest dość mała to jednak szczodre nakarmienie zwierząt w Święta Bożego Narodzenia przyniesie dla nas samych owocny w sukcesy rok.

ZOBACZ TEŻ: Elżbieta i Lech Cwalinowie o potrawach wigilijnych. „Chyba jesteśmy bardzo tradycyjni"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto