Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Potrzebne jest rządowe wsparcie. Temu ma służyć Wschodnia Tarcza Antykryzysowa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Przejście graniczne w Hrebennem
Przejście graniczne w Hrebennem Bogdan Nowak
Pismo zostało wystosowane do prezydenta i premiera RP. Prezydenci i burmistrzowie Lublina, Rzeszowa, Przemyśla, Chełma, Zamościa, Tomaszowa Lub. i Hrubieszowa apelują w nim o utworzenie funduszu celowego o nazwie Wschodnia Tarcza Antykryzysowa. Pomogłaby ona ich zdaniem zapobiegać „negatywnym zmianom społeczno-gospodarczym”.

O co chodzi? Samorządy z południowo-wschodniej Polski, jako pierwsze, przyjęły falę uchodźców z Ukrainy. Uciekinierzy znaleźli azyl w wielu świetlicach czy halach sportowych, ale także są m.in. przyjmowani do prywatnych domów. Organizowane są dla nich zbiórki żywności, ubrań oraz wiele innych działań.

To wszystko wiąże się z dużymi kosztami. Niestety, samorządy w tej części kraju nie są najbogatsze, zatem mogą mieć trudności z organizacją tak wielkiej akcji pomocowej. W tej sytuacji Jakub Banaszek, prezydent Chełma uznał, iż powinna powstać specjalny, rządowy fundusz pod nazwą „Wschodnia Tarcza Kryzysowa”. Inicjatywa została poparta przez prezydentów i burmistrzów sześciu miast m.in. z województwa lubelskiego. Już napisano w tej sprawie do prezydenta i premiera RP.

- Chodzi o wypracowanie długofalowej strategii i jej wsparcie finansowe właśnie w ramach Wschodniej Tarczy Antykryzysowej – mówi Damian Zieliński, rzecznik Urzędu Miejskiego w Chełmie. - Samorządy robią co mogą, aby sprostać wymaganiom. To wszystko może się jednak negatywnie odbić na kondycji gospodarczej i społecznej wschodnich regionów naszego kraju. Także niektóre firmy opierające swój byt m.in. na handlu z Ukrainą, mogą stanąć przed widmem bankructwa. Potrzebne jest wsparcie na różnych poziomach. O tym wszystkim napisano do prezydenta i premiera RP.

Sygnatariusze listu uważają, że pomoc w ramach owej Wschodniej Tarczy Antykryzysowej powinna objąć samorządy, przedsiębiorstwa oraz m.in. służbę zdrowia. Piszą także m.in. o migracji ukraińskich firm do Polski, którą trzeba znacznie ułatwić oraz o wsparciu w szybkim przebranżowieniu się pracowników przybywających zza naszej wschodniej granicy.

- Nie tylko jest ważne – dodaje Monika Podolak, sekretarz Urzędu Miejskiego w Hrubieszowie. - Dzięki inicjatywie naszego samorządu dodano w piśmie jeszcze jeden, bardzo ważny punkt. Chodzi o wsparcie remontów miejsc, które zostały przeznaczone m.in. na punkty recepcyjne. W naszym przypadku jest to Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Już przyjęto tam w sumie ponad 30 tys. osób. Wiadomo, że taki obiekt będzie musiał być w przyszłości odnowiony, doprowadzony do stanu pierwotnego.

Na to także potrzebne będą pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Region. Potrzebne jest rządowe wsparcie. Temu ma służyć Wschodnia Tarcza Antykryzysowa - Zamość Nasze Miasto

Wróć na terespol.naszemiasto.pl Nasze Miasto