Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wytycznie uczcili bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W obchodach 84. rocznicy bitwy pod Wytycznem, gm. Urszulin uczestniczył również Mariusz Kamiński, szef MSWiA.
W obchodach 84. rocznicy bitwy pod Wytycznem, gm. Urszulin uczestniczył również Mariusz Kamiński, szef MSWiA. NOSG
Przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie odbyły się w środę 27 września, uroczyste obchody 84. rocznicy bitwy pod Wytycznem, będącej jednym z ostatnich i zarazem największych starć żolnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza z Rosjanami. Podczas walk, jakie toczyły się tam w 1939 r. zginęło prawdopodobnie blisko 100 polskich żołnierzy, a część zmarła w wyniku odniesionych ran i braku pomocy medycznej lub została zamordowana w niewoli.

W obchodach 84. rocznicy bitwy pod Wytycznem, gm. Urszulin uczestniczył również Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

- Jesteśmy na cmentarzu żołnierzy Korpusu Ochrony Pograniczna. Ostatnich obrońców Rzeczpospolitej. To oni w 1939 roku oddali ostatnie strzały w obronie Polski - podkreślił szef MSWiA cytowany przez PAP.

Wyjaśnił, że pod Wytycznym te strzały skierowane były przeciwko armii czerwonej, przeciwko Rosjanom.

- Kilka dni później razem z żołnierzami generała Kleeberga oddane zostały strzały w kierunku Niemców. To jest pewien symbol. Te bitwy nie miały już militarnego znaczenia, ale miały wielkie znaczenie symboliczne. Huk tych strzałów słyszymy do dziś podkreślił minister Kamiński.

Przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się obchody stulecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza - formacji powołanej do obrony naszej granicy wschodniej.

- Formacji niezwykle skutecznej w zwalczaniu sowieckiej dywersji i formacji niezwykle z tego powodu przez Rosjan znienawidzonej. Wielu żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza zostało zamordowanych w Katyniu – dodał minister Kamiński.

Podkreślił też, iż cieszy go fakt, że tak mocno nasza Straż Graniczna nawiązuje do tej pięknej, bohaterskiej tradycji.

- Tak, to jest wasza tradycja. Współczesny Korpus Ochrony Pogranicza nosi nazwę Straż Graniczna. To wy, dzisiaj ofiarnie bronicie granic naszego państwa. Jesteście skuteczni, twardzi, oddani Rzeczpospolitej. To wy dziś jesteście godnymi następcami żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza" - mówił szef MSWiA.

Nawiązując do września 1939 roku, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor przypomniał, że pierwszymi, którzy wtedy stanęli do walki byli żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

- Od ponad 30 lat funkcjonariusze i pracownicy Nadbużańskiego Oddziału SG z wielką troską opiekują się miejscem pamięci w Wytycznem. Nie tylko z poczucia obowiązku, ale przede wszystkim z potrzeby serca - podkreślił gen. Jacek Szcząchor.

Podczas uroczystości w środę odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową, a także odmówiono modlitwę ekumeniczną. Następnie uczestnicy obchodów złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Korpusu Ochrony Pogranicza.

Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia z tej uroczystości.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wytycznie uczcili bohaterów Korpusu Ochrony Pogranicza - Kurier Lubelski

Wróć na terespol.naszemiasto.pl Nasze Miasto