MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu 2024. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wystarczy 5 minut, by zmienić miejsce głosowania

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Wybory do europarlamentu odbędą się 9 czerwca
Wybory do europarlamentu odbędą się 9 czerwca Krzysztof Kapica
By oddać głos w wyborach do europarlamentu, nie musisz jechać do domu w innej miejscowości lub dzielnicy - teraz można łatwo zmienić miejsce głosowania. Wystarczy 5 minut, aby to zrobić. Czas na to, by wybrać najbardziej dogodne dla siebie miejsce do głosowania, masz do 6 czerwca. Jak to zrobić?

Spis treści

Wybory do europarlamentu 2024. Jak zmienić miejsce głosowania?

Inicjatywa Wybierztak.pl promuje udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego z hasłem „Twoje miejsce, Twój głos”. Miejsce głosowania można w łatwy sposób zmienić przez internet na stronie www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania. Zaloguj się poprzez konto bankowe lub e-Puap, wskaż preferowaną lokalizację na 9 czerwca i pamiętaj, że masz czas na zmianę do 6 czerwca.

Od sierpnia 2023 funkcjonuje Centralny Rejestr Wyborców (CRW). W wyborach parlamentarnych 15 października można było po raz pierwszy łatwo zmienić miejsce głosowania przez internet na e-Puap lub uzyskać zaświadczenie z urzędu gminy. Ponad 1,4 miliona osób skorzystało z tej możliwości, co oznacza wzrost o ponad 1 milion w stosunku do 2019 roku. Jest to znaczące, ponieważ całkowity wzrost liczby głosów między wyborami wyniósł 3 miliony. 

„W wyborach europejskich każdy głos ma równą moc - możesz głosować, gdzie chcesz” - mówi Jan Gorski, współzałożyciel Wybierztak.pl. „To najbardziej proporcjonalne wybory w Polsce. Procent zdobytych mandatów jest niemal równy procentowi zdobytych głosów.”

„Wzywamy samorządowców największych miast do publikowania w mediach społecznościowych informacji o liczbie osób dopisanych do spisów wyborców. Apelujemy również do Ministerstwa Cyfryzacji o przypominanie o możliwości zmiany miejsca głosowania. Ważne jest codzienne podawanie uaktualnionej informacji o liczbie osób korzystających z tej możliwości.” - apeluje Michał Majewski, ekspert od systemów wyborczych.

System wyborów europejskich - dlaczego jest sprawiedliwy?

  • Proporcjonalny podział mandatów: Mandaty są dzielone niemal proporcjonalnie do głosów oddanych na ugrupowania, które przekroczyły 5% w skali kraju. Straty ugrupowań są minimalne - partie nie tracą więcej niż 1 punkt procentowy.

  • Równomierna wartość głosów: Liczba mandatów w 13 okręgach jest proporcjonalna do liczby głosujących w danych regionach. Głos w każdym miejscu Polski ma taką samą wagę i wpływ na wynik ogólnopolski wybranego ugrupowania.

  • Aktualizacja liczby parlamentarzystów: Co kadencję liczba europarlamentarzystów przypadających krajom członkowskim jest uaktualniana proporcjonalnie do populacji poszczególnych krajów.

Dlaczego warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Z każdym rokiem stajemy się coraz bardziej częścią Europy, a świat zmniejsza się, jednocześnie stawiając przed nami coraz większe globalne wyzwania. Europa wspólnie walczyła z Covid, wspiera Ukrainę, rozwiązuje problemy handlowe na poziomie globalnym i pracuje nad zaradzeniem skutkom kryzysu klimatycznego.

Liczba wyzwań i konkurencja z innymi dużymi podmiotami rośnie, co sprawia, że polityka europejska staje się coraz ważniejsza. Dlatego obie strony sporu - ugrupowania demokratyczne proeuropejskie oraz antyeuropejscy populiści - ścierają się coraz mocniej.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego może i powinna być wyższa niż w wyborach samorządowych. Zaangażowanie nas wszystkich w najbliższych dniach jest kluczowe. Skorzystanie z prawa do wyboru nie tylko kandydata, ale i miejsca głosowania, jest kluczowe, aby partie, które są marginalne w swoich krajach, nie mogły wykorzystać wyjątkowej sprawiedliwości systemu wyborczego w UE - przekonują twórcy inicjatywy Wybierztak.pl

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory do europarlamentu 2024. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Wystarczy 5 minut, by zmienić miejsce głosowania - Nasze Miasto

Wróć na terespol.naszemiasto.pl Nasze Miasto